به راحتی نمی توان از تجربه انجام اولین کار داوطلبانه گذشت.البته کسی که می خواهد اولین کار داوطلبانه خود را انجام دهد،همواره سوالاتی در ذهن دارد که چند نمونه از آن را اینجا توضیح داده ایم :

من به کجا سفر می کنم؟

اینکه شما چه مدت و به کجا سفر می کنید واقعا مهم است،چراکه هم در برنامه ریزی خود مواردی را در نظر بگیرید و هم انتظار خود را از سفر خود را خواهید شناخت.

برای مثال اینکه شما مدت یک هفته سفر خود را در محیط شهری سپری می کنید یا روستایی؟ منطقه مورد نظر شما جنگلی است یا بیابانی؟ قرار است این مدت سفر را در یک رستوران محلی کار کنید یا محیط خانه؟

 

کار داوطلبانه مورد نظر چه مهارت هایی نیاز دارد؟به دنبال کسب چه تجربه‌ و مهارتی هستید؟

قبل از اینکه برای کار داوطلبانه مورد نظرتان اقدام کنید باید ببینید که چه مهارت هایی نیاز دارد.البته بسیاری از فعالیت های داوطلبانه مطئولیت مهارت آموزی را هم قبول می کنند.

اگر عاشق زنبورداری هستید،می توانید با انتخاب یک کار داوطلبانه مرتبط با زنبورداری هم کار مورد علاقه خود را انجام دهید و هم مهارت های خود را در این مورد رشد دهید.

پیشنهاد می کنم سه مطلب زیر که قبلا در " ایران داوطلبانه " منتشر شده است را مطالعه کند.

 

به تنهایی به سفر می روید یا گروهی؟

اصلا نباید نگران این باشید که اگر تنهایی به مسافرت می روید،باید کل سفر را به تنهایی بگذرانید چراکه شما در سفری که برای کار داوطلبانه می روید،بدون شک دوستان جدیدی پیدا می کنید.

هرچند می توانید با انتخاب همسفر برای کارهای داوطلبانه‌ای که به صورت گروهی ایجاد می شوند،اقدام کنید و به صورت گروهی به سفر بروید.

البته این را در نظر داشته باشید که قبل سفر باید با صاحب کار داوطلبانه هماهنگ کنید و از تعداد افرادی که نیاز دارد باخبر شوید.

 

برای گذراندن وقت خود در سفر چه برنامه‌ای دارید؟

شما برای کارهای داوطلبانه معمولا بین 4 تا 6 ساعتباید وقت بگذرانید.بنابراین می توانید برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی کنید.

البته خیلی از صاحبان کار داوطلبانه این مورد را در نظر دارند و شما می توانید با آنها به گشت و گذار بپردازید.

برای مثال اگر محل کار داوطلبانه شما در یک محیط طبیعی مثل جنگل و کوهستان و ... باشد می توانید در اوقات فراغت خود به دیدن مناظر طبیعی بگذرانید و یا اگر در محیط شهری باشید،دیدن آثار تاریخی و شهرگردی را از دست ندهید.