جمعیت داوطلبان سازمان ملل چیست؟

جمعیت داوطلبان سازمان ملل (United Nations Volunteers ) که به اختصار UNV خوانده می‌شود،سازمانی است که کار داوطلبانه در سازمان ملل را رهبری می کند و به افراد کمک می کند تا زندگی پربارتر و واقعی تری داشته باشند ، از جمله کار آنها پروژه هایی در زمینه آموزش با کیفیت و مراقبت های بهداشتی بهتر ، یا با دسترسی عادلانه به منابع جامعه و شیوه های پایدار است.

 

برنامه داوطلبان سازمان ملل متحد (UNV) یک زیر مجموعه سازمانی است که از طریق داوطلبگری در سراسر جهان به صلح و توسعه جوامع کمک می کند.

داوطلب سازی ابزاری قدرتمند برای درگیر کردن مردم در مقابله با چالش های توسعه بومی و فردی است و می تواند سرعت و ماهیت توسعه را متحول کند. داوطلبان با تقویت اعتماد ، همبستگی در بین شهروندان و ایجاد هدفمند فرصت هایی برای مشارکت ،منجر به‌ ایجاد یک رابطه مفید می شوند.

داوطلبان سازمان ملل در بعضی مواقع با دولت ها و سایر شرکای محلی همکاری می کنند و به تقویت ظرفیت محلی و افزایش دانش کمک می کنند.

UNV با حمایت از داوطلبان ، همکاری‌های لازم در تدوین برنامه توسعه و بسیج تعداد و تنوع داوطلبان از جمله داوطلبان باتجربه UNV در سراسر جهان به صلح و توسعه کمک می کند. شعار اصلی داوطلبان UNV اراده آزاد ، تعهد ، تعامل و همبستگی است.

مرکز اصلی UNV واقع در شهر بن آلمان است که هم اکنون در 140 کشور جهان فعال است. این نمایندگی ها در سراسر جهان از طریق دفاتر برنامه و توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) فعالیت می کنند.

 

داوطلبان سازمان ملل در سال 2018


کارهای داوطلبانه در سازمان ملل توسط علاقه‌مندان و داوطلبانی انجام می‌شود که به صورت سالانه طی فرایندهایی عضوگیری به خدمت سازمان ملل در می آیند.

دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) اقداماتی را انجام می دهد كه منعكس كننده سه كنوانسیون بین المللی در مورد كنترل مواد مخدر و كنوانسیون های مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی و فساد بین المللی است.

کار UNODC بر اساس سه حوزه اصلی: بهداشت ، عدالت و امنیت عمومی است. موارد اصلی تمرکز این سازمان ، موضوعاتی از قبیل مواد مخدر ، جرایم سازمان یافته ، قاچاق افراد ، فساد ، پولشویی و تروریسم و همچنین توسعه و پیشگیری جایگزین از HIV در بین مصرف کنندگان مواد مخدر و افراد در زندان است.

در حوزه بهداشت ، UNODC برای تضمین دسترسی جهانی به خدمات بهداشتی به عنوان یک حقوق اساسی بشر ، صرف نظر از وضعیت اجتماعی یا وضعیت حقوقی ، تلاش‌های فراوانی می کند.

در حوزه دادگستری ، UNODC برای حفظ و توسعه حاکمیت قانون در جامعه کار می کند و به کشورها کمک می کند تا با اجرای ابزارهای حقوقی مربوط به مسائل بین المللی ، در توسعه سیستم های عدالتی و یکپارچگی آن‌ها سهیم باشد.

UNODC دارای دفاتر ملی و منطقه ای است که در بیش از 150 کشور فعالیت می کند. تیم های میدانی با همکاری مستقیم با دولت ها و سازمان های غیردولتی ، برنامه های کنترل مواد مخدر و پیشگیری از وقوع جرم را تهیه و اجرا می کنند ، برنامه‌هایی که متناسب با شرایط آن جامعه باشد.

 


نحوه عضویت در جمعیت داوطلبان سازمان ملل

عضویت در این سازمان معمولا سالانه انجام می شود و طی فراخوان هایی که اعلام می شود می توانید اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید.

اطلاعات بیشتر را در سایت "جمعیت داوطلبان سازمان ملل" مشاهده کنید.