اقامتگاه های بوم گردی،فرصت مناسبی را برای مسافران و علاقه مندان این بخش فراهم کرده است تا ضمن داشتن یک اقامت مناسب،به راحتی با فرهنگ و آداب و رسوم منطقه هم آشنا شوند.در هر صورت احیا و نگهداری ارزش های یک منطقه مواردی هستند که همیشه در گردشگری پایدار مطرح هستند.

هم اکنون اقامتگاه های بوم گردی زیادی در اکثر نقاط کشور احداث شده است و توسط افراد بومی و محلّی اداره می شود.

در این مقاله می خواهیم فعالیت های داوطلبانه ای را که می توانیم در یک اقامتگاه بوم گردی به صورت داوطلبانه فراهم کنیم و افراد داوطلب را نیز جذب کنیم را معرفی کنیم.

 

چرا باید فعالیت داوطلبانه اقامتگاه بوم گردی خود را ثبت کنیم ؟

چه طور با کارهای داوطلبانه به اقامتگاه بوم گردی خود رونق ببخشیم ؟

چه فعالیت هایی را می توان به صورت داوطلبانه در یک اقامتگاه بوم گردی مطرح کرد ؟

 

 

کارهای داوطلبانه ساختمانی و فنّی

معمولا اقامتگاه هایی که در به تازگی راه اندازی شده اند یا اقامتگاه هایی که در حال بازسازی و تعمیر هستند،نیاز به افراد داوطلبی دارند که بتوانند مراحلی از بنایی،نجاری،سیمان کاری و دیوار چینی و معماری سنتی را انجام دهند.

 

کارهای داوطلبانه هنری و رنگ آمیزی

کارهای رنگ آمیزی یا نقاشی معمولا به صورت سالانه یا در صورت بازسازی یک اقامتگاه نیاز هستند بدین صورت که فرد داوطلب باید ذوق و مهارت لازم در نقاشی را داشته باشد.

البته کارهای هنری و صنایع دستی می تواند به صورت دائم یا موقت مورد پذیرش قرار گیرد.

 

کار داوطلبانه تولید محتوا

امروزه با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و رونق گرفتن وبسایت های مستقل اقامتگاه های بوم گردی این نیاز به افرادی که بتوانند در بخش تولید محتوا و انتشار مطالب کمکی به معرفی اقامتگاه بوم گردی کنند به شدّت حس می شود.

برای نمونه می توان به طراحی عکس و نوشته برای شبکه های اجتماعی اشاره کرد که فرد داوطلب باید مهارت های کار با شبکه های اجتماعی ، کار با نرم‌افزارهای گرافیکی و ... را داشته باشد.

 

کار داوطلبانه عکاسی

کار داوطلبانه عکاسی

اقامتگاه‌های بوم گردی برای مواردی همچون معرفی اقامتگاه و نمایش جاذبه های اطراف اقامتگاه به فرد داوطلبی با مهارت عکاسی و ویرایش عکس نیاز دارند.

در کار داوطلبانه به صورت عکاسی شما به یک دوربین دیجیتال و یا یک گوشی هوشمند و مدرن نیاز دارید.

 

کار داوطلبانه در بخش پذیرایی و آشپزی

برخی از اقامتگاه ها به سبب داشتن رفت و آمد مسافر و یا ورود مسافرها و جهانگردهای خارجی به افرادی نیاز دارند که در یک مواردی همچون آشپزی،پذیرایی،تسلط به زبان های های خارجی و ... مهارت کافی داشته باشند.

 

کار داوطلبانه به صورت راهنمای تور گردشگری

مسافرانی که به اقامتگاه بوم گردی می آیند برای گردش و دیدن جاذبه های اطراف نیاز به یک راهنمای محلی دارند.که البته در بیشتر اقامتگاه های این کار توسط صاحب اقامتگاه انجام می شود امّا افراد مجرب و محلی و یا علاقه مند هم می توانند در این کار به صاحب اقامتگاه کمک فراوانی کنند مخصوصا زمانی که تعداد مسافران نسبتا زیاد باشد.بنابراین از نظر گردشگری خصوصا برای گردشگران خارجی این مورد اولویت بیشتر دارد.

از طرفی دیگر زمانی که صاحبان اقامتگاه ها باید حساسیت بیشتری را در انتخاب راهنمای تور داشته باشند و از افرادی دارای تجربه و مهارت کافی هستند،استفاده کنند.

 


 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که اقامتگاه های بوم گردی ضمن پذیرش افراد داوطلب (هرچند به صورت محدود) در قابل کار داوطلبانه، منفعت زیادی در انجام امور مربوط به اقامتگاه می برند از آن طرف هم افراد داوطلب نیز می توانند مهارت آموزی داشته باشند و هم تجربه یک کار جدید را داشته باشند و در ازای آن از امکاناتی نظیر اقامت بهره مند شوند.

 

اگر شما صاحب اقامتگاه بوم گردی هستید و یا اینکه فرد داوطلبی هستید که می خواهید در این مورد فعالیت داشته باشید می توانید به صفحه ایجاد یک فرصت داوطلبانه در سایت ایران‌داوطلبانه مراجعه کنید.