همان طور که در مطلب " کارهای داوطلبانه در خارج از کشور " مطالعه کردید،به چند مورد از کارهای داوطلبانه موفق در کشورهای خارجی پرداختیم.

در قسمت دوم به معرفی چند کار داوطلبانه دیگر در کشورهای دیگر می پردازیم.

 

پروژه حمایتی Sadhana جنگل کنیا 

کار داوطلبانه در کنیا

نام پروژه ای است که در جنگل های کنیا اجرا می شود و هدف آن احیای جنگل های بومی منطقه است که با کمک مردم بومی منطقه که جزء قبیله سامبورو(Samburu) هستند اجرا می شود.این مردم بومی آفریقا خانه های خود را از چوب این درختان می سازند و با کمک به توسعه اکوسیستم منطقه باعث می شود چرخه زیست محیطی منطقه به پایدار بودن نزدیک شود.

داوطلبان باتوجه به مهارت هایشان تقسیم بندی شده اند و کارهایی نظیر نظارت بر کشت و آبیاری و توسعه طرح جنگل را برعهده دارند.

 

کار داوطلبانه تجارت کشاورزی توسعه یافته در غنا

کار داوطلبانه در غنا

GivingWay نام یک سازمان غیرانتفاعی و داوطلبانه است که در کشور غنا شروع به کار کرده و جامعه هدف خود را کشاورزان جوان و کم تجربه کشور غنا در آفریقا قرار داده است.آن ها توانسته اند با مهارت افزایی جوانان و کشاورزان تازه فارغ التحصیل شده این کشور هم باعث کاهش نرخ بیکاری جوانان شده اند و هم با توسعه کشاورزی ارگانیک به محیط زیست کمک زیادی کرده اند.

کشاورزان می توانند مهارت های تجارتی نیز کسب کنند و به جای فروش محصولات با قیمت کم،آن ها را بسته بندی کنند و در بازارهای ملی و جهانی به فروش برسانند.

 

کار داوطلبانه صناع دستی در مکزیک

کار داوطلبانه در مکزیک

Huellas que Trascienden AC یک سازمان غیر انتفاعی در شهر سان کریستوبال مکزیک واقع شده است.آن ها توانسته اند مهارت ها و استعداد زنان بومی این شهر را به منبع درآمدی برای خانواده های آنها تبدیل کنند.زنان این منطقه که هنرمندان بومی شناخته می شوند،صنایع دستی خود را با کمک داوطلبان آماده می کنند و از طرفی چون یک شهر گردشگر پذیر است،گردشگران با خرید از آن ها به اقتصاد خانواده های این شهر کمک می کنند و یک چرخه اقتصاد پایدار شکل گرفته است.

حضور داوطلبان علاقه مند هم انرژی خاصی به این منطقه آورده است چراکه حضور آن ها باعث شده است که مهارت هایی نظیر بازاریابی نیز به صورت داوطلبانه به این زنان بومی آموزش داده شود و مردم بومی منطقه را موفق تر از قبل ببینیم.

 

کار داوطلبانه آموزشی در بولیوی

کار داوطلبانه در بولیوی

Biblioworks نیز توانسته است با فرایند آموزش و با سواد سازی کودکان مناطق فقیرنشین بولیوی هم آنها را برای یک آینده درخشان توانمند سازد و هم از شاخص جرم و جنایت (در طولانی مدت) بکاهد.

به همین منظور تیم Biblioworks با ساخت واحدهای کتاب‌خوانی و یا کتاب خانه های کوچک که توسط داوطلبان ساخته می شود این هدف را دنبال می کند.

داوطلبانی که در این پروژه شرکت کرده اند سرشار از عشق و علاقه به کودکان هستند.به معنای واقعی آن ها خود را وقف کودکان کرده اند.

البته زبان بومی مردم این روستاها که در آمریکای جنوبی زندگی می کنند زبان اسپانیایی هست و این تجربه جدید برای بیشتر داوطلبان خواهد بود.

 

فرصتهای داوطلبانه هیمالیا

کار داوطلبانه در هند

فرصت های داوطلبانه هیمالیا  یک مدرسه را در کوهپایه های هیمالیا تأسیس کرد تا بتواند جامعه محلی را با فرهنگ های خارجی آشنا کند.تمرکز اصلی آن ها بیشتر بر روی آموزش زبان انگلیسی به کودکان این منطقه است.

آن ها در منطقه Garhwal فعالیت خود را آغاز کرده اند.دلیل اقدام آنها هم این بوده که منابع آموزشی و انسانی همواره در کوهستان ها با کمبود روبه‌رو بوده است و کودکان از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار نیستند.


نتیجه گیری ...

به عنوان نتیجه بررسی این فعالیت های داوطلبانه می توان به این موضوع اشاره کرد که این فعالیت ها به نتایج مثبت خوبی رسیده اند.تجربه هایی که می توانیم در بخش های مختلف کشور نیز با بومی سازی آن اجرا شوند.

کشور ایران نیز پتانسیل های فوق العاده ای دارد که حتی در مناطق محروم به خصوص مناطق مرزی می توان با توجه به آن ها هم برای افراد روستایی اشتغال ایجاد کرد و هم از تاثیرهای مثبت این فعالیت ها در گردشگری پایدار استفاده کرد.

به عنوان مثال صنایع دستی کشور بخشی است که با کمک نیروهای داوطلب علاقه‌مند می تواند ضمن آموزش به افراد بومی و آماده سازی بستر تولید و فروش آنها ، شکوفا شود.