بررسی کارهای داوطلبانه در خارج از کشور می تواند تجربه ارزشمندی را در اختیار فعالان این بخش قرار دهد که با استفاده از این تجربه ها و راهکارها می توانیم فضای فعالیت داوطلبانه در کشور را بهبود ببخشیم.

این فعالیت های داوطلبانه هم تنوع بسیار بالایی دارند و هم جوامع بزرگتری را شامل می شوند.

در این مقاله قصد داریم که چند نمونه از کارهای داوطلبانه در خارج از کشور را بررسی کنیم.

 

کار داوطلبانه در سازمان ملل

قبلا در مقاله ای به عنوان " کار داوطلبانه در سازمان ملل " به این موضوع اشاره کردیم که سازمان ملل توسط نیروهای داوطلب خود در مناطق مختلفی به صلح و توسعه جوامع کمک می کند و سعی می کند تا اثرات تخریبی مثل جنگ و فقر را کم رنگ تر کند.

 

کار داوطلبانه در تایلند

پروژه های حمایتی از فیل های مناطقی از تایلند که موفقیت چشمگیری داشته است.این پروژه ها بیشتر بر روی حفاظت از فیل ها و آموزش جوامع محلی تاکید داشته است.از سال 2012 میلادی فیل های بسیار زیادی از دست شکارچی های غیرقانونی نجات پیدا کرده اند.

کار داوطلبانه در تایلند

 

کار داوطلبانه در پرو

در مناطق دور افتاده شرقی و شمال شرقی کشور پرو و جایی در منطقه حفاظت شده Alto Mayo افراد علاقه مند به محیط زیست به منظور جلوگیری از تخریب مناطق جنگلی در یک برنامه توسعه پایدار گردشگری ، اقدام به ساخت کلبه هایی برای افراد بومی آنجا کردند تا مردم بومی از راه اجاره این واحدهای اقامتی به گردشگران کسب درآمد کنند.

کار داوطلبانه در پرو

 

کار داوطلبانه در آمریکا

بازسازی خانه های قدیمی به طور کلی مور توجه گردشگران قرار می گیرد.این خانه ها معمولا به خاطر گذر زمان رو به تخریب هستند و می تواند با اندکی خلاقیت و تلاش مضاعف از آن ها استفاده های بسیاری کرد.برای مثال می توان به عنوان اقامتگاه ، رستوران یا موزه یا ... استفاده کرد.

یک خانه قدیمی در فیلادلفیا آمریکا مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون به محلی برای اقامت مسافران تبدیل شده است.

ملیندا و کوین در سال 2014 میزبان داوطلبان زیادی برای مدت حداقل 2 سال شدند و آرام آرام این خانه بازسازی کردند.تابستان ها فرصت مناسبی برای فضای بیرونی خانه بود و در زمستان ها هم اتاق ها و دیوارهای داخلی را گج کاری می کردند.

کار داوطلبانه در آمریکا

 

در پایان باید گفت که کارهای داوطلبانه با روند رو به رشدی مواجه است چرا که  این یک بازی برد-برد محسوب می شود و نقش مهمی را در ارتقا زندگی به خصوص مناطق روستایی ایفا می کند.

در قسمت بعدی مطلب کارهای داوطلبانه خارج از کشور ، به کارهای داوطلبانه موفق در قاره آفریقا می پردازیم و نمونه های موفق در کشورهای آفریقایی را بررسی می کنیم.