یکی از روش هایی که در سفرهای طولانی مدت می توانید به کار ببرید " سفر ارزان با کار داوطلبانه " است.

ما معتقدیم که سفر طولانی مدت ما را به افراد قوی تر تبدیل کرده و توانایی مقابله با هر چیزی را دارد. در اینجا با 8 مزیت سفر طولانی مدت برای اینکه هرچه زودتر سفر جدید خود را آغاز کنید،آشنا می شوید.

سفر طولانی مدت می تواند یکی از غنی ترین تجربیاتی باشد که در زندگی دارید .

 

سفر طولانی مدت چیست؟

از نظر برخی سفر طوالانی یعنی بیشتر از 3 یا 6 ماه سفر ، بعضی دیگر می گویند  1 یا 2 سال مسافرت است . البته طولانی بودن سفر برای هرکس معنی خاص خود را دارد.

در کل یک سفر طولانی،معنی فراتر از بازدید از مکان های توریستی معمول را دارد.چراکه یک سفر طولانی،بیشتر روی تجربه و برخورد شما با محیط سر و کار دارد.

 

چگونه می توان فهمید آماده سفر طولانی مدت هستیم؟

در حقیقت هیچ‌وقت نخواهید فهمید که چه موقع برای یک سفر بلند مدت آماده هستید ولی می توانید قبل از سفر،وبلاگ‌های افرادی را که قبلا تجربه مشابه داشتند را بخوانید و یا اینکه چک لیستی طولانی قبل از سفر آماده کنید.

گاهی اوقات به بیشترین چیزی که لازم دارید،شجاعت انجام دادن سفرتان است.

بنابراین اگر واقعا قصد عزیمت به یک سفر طولانی مدت را دارید،باید به طور جدّی به دنبال آن باشید و از تنبلی دست بردارید.

نوشته "درس هایی که از سفرهای داوطلبانه می آموزید" را هم بخوانید

خب ، حالا که با سفر طولانی مدت یک آشنایی اولیه پیدا کردیم،بهتر است در رابطه با مزیت های سفر طولانی صحبت کنیم.

 

10 مزیت سفر طولانی مدت

  1. شما درک عمیق تری از فرهنگ ها و آیین های خارجی بدست می آورید
  2. سفری ارزان تر خواهید داشت
  3. به مینیمالیسم سلام کنید
  4. انعطاف پذیری برنامه سفر شما بیشتری می شود
  5. زبان های جدیدی یاد می گیرید
  6. فرد سالم تری هستید(از نظر جسمی و روحی)
  7. روابط مستحکم تر اجتماعی برقرار می کنید
  8. شما برای داشته هایتان ارزش بیشتری قائل خواهید بود

 

1- شما درک عمیق تری از فرهنگ ها و آیین های خارجی بدست می آورید

هرچه طولانی تر در سفر باشید،تجربه محلی بیشتری خواهید داشت.این یک معادله ساده است.به راحتی می توانید داستان‌های مختلفی از مردم محلی بشنوید.

طبیعتاً وقتی فرهنگ ها و عقاید مختلف را فرا می گیرید ، شروع به تجزیه و تحلیل و مقایسه آنها می کنید. در نتیجه بهترین و بدترین مورد از هریک را انتخاب می کنید.به عنوان یک نتیجه مستقیم که می توان از این موضوع گرفت ، این است که شما رشد می کنید و به یک فرد بهتر تبدیل می شوید!

بنابراین سفر طولانی مدت،راه خوبی برای یادگیری چگونگی پذیرش اختلافات فرهنگی در هنگام سفر است.

 

2-سفری ارزان تر خواهید داشت

وقتی شما به طور طولانی مدت سفر می کنید،معمولا اجاره محل های اقامت به مدت طولانی مدت ارزان‌تر از چند روز برای شما هزینه دارد.به علاوه شما به دلیل آزادی بیشتر در سفر،فرصت انجام کارهای داوطلبانه در سفر را دارید.

از طرفی اقامت طولانی مدت شما در یک شهر و روستا باعث می شود که واقعا مثل یک فرد بومی به خرید کردن بپردازید.از بازارهای هفتگی و جمعه بازارها خرید کردن مطمئنا به صرفه تر است.

کوله سبک سفر
کوله سبک سفر - وسایل کمتر به معنای آزادی عمل بیشتر است

 

3-به مینیمالیسم سلام کنید

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism) یا کمینه‌گرایی یا هنر کمینه یا هنر موجز یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است.

ساده گرایی را باید در همه ابعاد سفر خود گسترش دهید.برای مثال قبل از برداشتن وسایل خود ، باید بپرسید آیا واقعا به آن احتیاج خواهم داشت ؟ آیا این وسایل استفاده های مشترکی دارند؟ غذاهای ساده و مقوی چه دستور تهیه‌ای دارند و ....

 

4-انعطاف پذیری برنامه سفر شما بیشتری می شود

وقتی شما یک برنامه کوتاه سفر دارید،فاکتور اصلی زمان است که باید آن را مدیریت کنید تا از زمان کم خود بیشترین استفاده را ببرید.ولی وقتی شما یک سفر بلند مدت را برنامه ریزی می کنید،معمولا زمان جزء آخرین اولویت های شماست و جای خود را به دیگر بخش های مورد علاقه شما مثلا مهارت آموزی در سفر ، کار داوطلبانه در سفر و ... می دهد.

 

5-زبان های جدیدی یاد می گیرید

اینکه "ضرورت انجام هرکاری،بهترین معلم شماست" را شاید شما هم مثل من درک کرده باشید که ما تا وقتی که مجبور به انجام کاری نشده ایم ، آن کار را یاد نگرفته ایم.البته نگران نباشید چون این تقریبا بین همه انسان ها مشترک است !

یادگیری زبان و گویش جدید هم یکی از مسائلی است که در سفر به خوبی خود را نشان می دهد.قطعا وقتی برای مدت زیادی به یک منطقه سفر می کنید این احساس که هم‌کلام شدن با مردم بومی بهترین راه حل هست را درک  می کنید.

در ابتدا لغت ها و عبارت های پر کاربرد و بعد هم آشنایی اولیه با زبان و گفتار آن منطقه جز اولویت های شما قرار خواهد گرفت.

تقریبا در هر منطقه ای وقتی توریست ها به زبان مردم آن منطقه صحبت می کنند،مردم بومی لبخندی به لب میزنند چراکه تلاش شما برای یادگیری زبان و لهجه آنها جلب توجه می کند.

 

6-فرد سالم تری هستید(از نظر جسمی و روحی)

نمی توان گفت که کسی از سفر کردن و تجربه چند روز آرامش بدش می آید ولی همانطور که شاید تجربه کرده باشید اثری که یک سفر کوتاه (مثلا 4 روز) بر شما دارد با اثری که یک سفر نسبتا طولانی (مثلا 15 روزه) بر شما دارد کاملا متفاوت است.

در سفرهای طولانی تر شما فرصت بیشتری دارید که فعالیت هایی که معمولا در سفرهای کوتاه از لیست کارها خط می خورند را انجام دهید ، مثلا ورزش کردن ، پخت و پز و یادگیری غذاهای محلی یا ...

بنابراین می توان گفت که حداقل آرامش بیشتری را در سفرهای طولانی تر تجربه خواهید کرد.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در سفرهای ماجراجویانه به اجبار ورزش می کنید.

البته این تجربه بیشتر به سبک سفر شما هم بستگی دارد.

 

7-روابط مستحکم تر اجتماعی برقرار می کنید

همه ما می دانیم که سفر یک راه بسیار ساده و آسان برای دیدار با افراد جدید است.اکثر انسان ها دوستی های پایداری را در سفرهای خود به وجود می آورند که سال ها ادامه دارد.

وقت گذرانی بیشتر شما با افراد جدید به معنای شناخت بیشتر هر دو طرف است که این موضوع باعث می شود دوستی های شما صادقانه تر باشند.

در نهایت این موضوع،خداحافظی پایان سفر را بسیار دشوار می کند.چراکه دیگر با آنها احساس یک خانواده بودن می کنید.مگر می شود مهربانی های اهالی بومی را فراموش کرد؟!

 

8-شما برای داشته هایتان ارزش بیشتری قائل خواهید بود

درست است که سفر شگفتی ها و لذت های خاص خودش را دارد اما نمی توان از این نکته هم چشم پوشی که شما برای مدتی خانه ، خانواده و وطن و به طور کلی جایی که به آن احساس تعلق خاطر داشته اید را ترک کرده اید و این طبیعی است که احساس تنهایی گاهی شما را فرا بگیرد.

بنابراین فرصتی پیدا می کنید که به داشته هایتان بیشتر از قبل ارزش قائل شوید.چون این خاصّیت سفر کردن است.

خانواده ، محل کار و دوستان و از همه مهمتر وطن واژه هایی هستند که گاهی به خاطر عادت ها و زندگی روزمره آن ها را فراموش می کنیم ولی باید بدانیم که زندگی بدون آن ها معنای خود را از دست خواهد داد.

پس دفعه بعد که از سفر خود برگردید،حتی از دورهمی های ساده خانوادگی هم نخواهید گذشت.

 

خلاصه مطلب اینکه سفر باعث می شود ما انسان های بهتری شویم و سفر نوعی آموزش برای ماست و بر دید ما به زندگی تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

امیدوارم دفعه بعد که سفر می کنید به این سوال که " چرا من سفر می کنم ؟ " بتوانید پاسخ دهید.