مقدمه

کارهای داوطلبانه،انواع مختلفی دارد و محدود به چند فعالیت داوطلبانه خاص نمی شود.چراکه می توانیم اکثر کارها را به صورت داوطلبانه انجام دهیم.

در زیر سعی داریم یک دسته بندی از کارهای داوطلبانه و به همراه شرح مختصری از آن‌ها بپردازیم.

 

انواع کارهای داوطلبانه

قبل از این که به انواع مختلف کار داوطلبانه بپردازیم،این موضوع را بیان کنیم که کار داوطلبانه هم مانند هر کار دیگری اصولی دارد و اگر اصول کار داوطلبانه توسط فرد داوطلب و میزبان فعالیت داوطلبانه رعایت نشود نمی توان جزء کارهای داوطلبانه به حساب آورد.

هدف از انجام کار داوطلبانه هم بسیار مهم است.برخی از کارهای داوطلبانه مرتبط با سفر هستند و فرد داوطلب به دنبال انواع کار در سفر هست و می خواهد ضمن سفر،تجربه کار داوطلبانه داشته باشد.در حقیقت یک سفر ازران یا سفر رایگان با کار داوطلبانه و یا یک سفر تجربه محور انجام دهد.برخی دیگر از کارهای داوطلبانه هم نیاز به تخصص دارد برای مثال کارهای داوطلبانه امدادی و پزشکی که در آن ها فرد داوطلب باید دوره هایی را از قبل گذرانده باشد و مهارت خاصی از آن داشته باشد.

پس از این مقدمه،به چند مورد از کارهای داوطلبانه رایج می پردازیم.

 

مثال هایی از کارهای داوطلبانه

کارهای داوطلبانه همگانی

این کارهای داوطلبانه،معمولا به صورت همگانی انجام می شوند و شرط موفقیت در آن ها حضور تعداد زیادی از افراد داوطلب در این فرصت داوطلبانه است.برای مثال می توان به برنامه های داوطلبانه نظیر: پاکسازی ساحل،پاکسازی و جمع آوری زباله از سطح جنگل،طرح جمع آوری کمک‌های مردمی و غیره اشاره کرد.

 

کارهای داوطلبانه امدادی

در کارهای داوطلبانه امدادی،شما با نیروهای امدادی و نجات از قبیل هلال احمر یا اورژانس اجتماعی یا صلیب سرخ همکاری می کنید.بنابراین اگر به دنبال کار داوطلبانه در هلال احمر یا صلیب سرخ هستید،بهتر است از قبل در دوره های آن‌ها شرکت کنید.

کار داوطلبانه پزشکی
کار داوطلبانه پزشکی

 

 

کار داوطلبانه در خیریه ها

کار داوطلبانه در موسسات خیریه و بشردوستانه هم از انواع انسان دوستانه هست.معمولا موسسات خیریه،آگهی های استخدام یا جذب نیروهای داوطلب منتشر می کنند که با بررسی هایی که انجام می دهید می توانید در این مراکز حضور پیدا کنید.

البته حضور در مراکز خیریه هم شرایط خاصی دارد،برای مثال ممکن است به معرفی نامه،عدم سوء پیشینه و تعهدنامه نیاز داشته باشد.

کارهای معمول در این مراکز معمولا نگهداری از کودکان،نگهداری از سالمندان و بازتوانی بیماران و ... است.

 

کار داوطلبانه در پروژه‌های بین المللی

کار داوطلبانه در پروژه های بین المللی توسط سازمان های جهانی مورد استقبال قرار می گیرد.به طوری که سازمان الملل و صلیب سرخ اکثر فعالیت های خود را توسط همین نیروهای داوطلب انجام می دهند.

بنابراین کار داوطلبانه در سازمان ملل شما به استقبال پروژه هایی خواهید رفت که شاید مجبور به سفرهای بین المللی و سفر طولانی شوید.برای مثال کارهای داوطلبانه معمول که توسط این سازمان در کشورهای جنوب غرب آسیا،کشورهای آفریقایی و ... انجام می شوند از این دست هستند.

کارهای داوطلبانه ای که معمولا در بخش حفاظت از کودکان و زنان و توانمندسازی جوامع جنگ زده و فقیر انجام میشوند.

 

کار داوطلبانه در محیط زیست

کار داوطلبانه در محیط زیست هم علاقه مندان به خود را دارد.البته در خارج از کشور توجه بسیار زیادی به این مورد شده است و لازم است که در ایران هم در راستای حفاظت از محیط زیست قدم هایی برداشته شود.

علاقه مندان به طبیعت در ایران کم نیستند که دانش کافی هم دارند.

کارهای مرتبط با محیط زیست نظیر فعالیت های داوطلبانه در مناطق حفاظت شده،سرشماری حیوانات،کمک به محیط بانی،آتش سوزی در جنگل ها و مراتع،آموزش مردم بومی در برخورد با محیط زیست و کاشت درختان و گیاهان و ...

 

کار داوطلبانه مرتبط با حیوانات

در فعالیت های مرتبط با حیوانات شما باید از یک دانش اولیه کار با حیوانات برخوردار باشید.کارهای داوطلبانه حمایت از حیوانات به نگهداری از حیوانات آسیب دیده اشاره دارد.این فعالیت ها را سازمان های (مردم نهاد) حمایت از حیوانات کنترل می کنند.

 برای مثال در جنوب شرق آسیا پروژه حمایت از میمون های سرخ یا اورانگوتان در جنگل های برنئو در حال انجام است و این حیوانات را از آسیب های جنگل زدایی و شکار حفظ می کنند.

در کشور عزیزمان ایران هم پروژه های بسیاری مرتبط با حمایت از حیوانات وجود دارد که معمولا به نگهداری از حیوانات و بازتوانی آنها می پردازند.

 

کار داوطلبانه در اقامتگاه بوم گردی

کار داوطلبانه در اقامتگاه(های) بوم گردی مدتی است که رایج شده است چراکه با گسترش سفرهای کوله گردی و هیچهایک در ایران،اهالی سفر برای کسب تجربه در سفر و اقامت مناسب به سمت آن سوق داده شدند.

اقامتگاه بوم گردی که مکان مناسبی برای تجربه یک زندگی بومی را فراهم کرده اند برای انجام فعالیت های خود نظیر کارهای ساختمانی،تولید محتوا،عکاسی،پذیرایی و ... نیاز به افراد داوطلب دارند.

 

تدریس داوطلبانه و کار داوطلبانه آموزشی

تدریس داوطلبانه که البته کمتر در ایران مورد استقبال قرار گرفته،فرصتی است برای اینکه در مناطق محروم آموزشی کشور افراد داوطلب به آموزش دانش آموزان و حتی افراد کم سواد بپردازند.

چراکه می توان با داشتن سفرهای دوره ای و حتی طولانی مدت و برنامه ریزی شده به مناطق محروم کارهای آموزشی را هم پیگیری کرد.برای مثال آموزش دانش آموزان،آموزش افراد بومی در پروژه های مرتبط محیط زیست و...

کار داوطلبانه آموزشی

 

کار داوطلبانه در مزارع ارگانیک و کارهای داوطلبانه مرتبط با کشاورزی و باغبانی

داشتن تجربه کشاورزی و باغبانی،تجربه ارزشمندی است که براحتی نمی توان از آن گذشت.مزارع ارگانیک در شهرها و روستاهای کشور ایجاد شده اند که هدف آنها تولید میوه و سبزی سالم برای مردم جامعه است.

کارهایی که در این فعالیت(های) داوطلبانه کشاورزی و باغبانی انجام می شوند از قبیل کاشت و هرس گیاهان،نگهداری و داشت،آبیاری،زنبورداری،برداشت محصول و ....

کار داوطبانه در مزارع


 

بنابراین باید گفت که کارهای داوطلبانه فرصتی را فراهم می کنند که هم باعث رشد و پرورش فرد داوطلب می شوند و هم میزبان های داوطلبانه را به هدف های ارزشمندشان میرساند.بنابراین باید به کار داوطلبانه در ایران توجه بیشتری شود.

کار در سفر و روش های کار در سفر و کار داوطلبانه در سفر هم زیر مجموعه ای فعالیت های داوطلبانه به حساب می آیند که به ماجراجو و مسافر فرصت تجربه هیجان انگیز را می دهند.